2023 елның 21 марты, сишәмбе

Кичә Мамадышта «Созвездие-Йолдызлык» XXIII ачык республика яшьләр телевизион эстрада сәнгате фестиваленең зона этабы тәмамланды.

Ул 5 яшьтән 21 яшькә кадәрге 1200дән артык катнашучыны — балаларны һәм яшьләрне җыйды. Питрәч, Балык Бистәсе, Лаеш һәм Мамадыш районнары егет-кызлары «Йолдызлык» сәхнәсендә үзләренең иҗади потенциалын тормышка ашыру мөмкинлеге алдылар.

«Созвездие-Йолдызлык» фестивале башка проектлардан намуслылыгы һәм җанлылыгы белән аерылып тора. Аның ярдәмендә безнең республикада иҗатта тормышка ашырылган кешеләр бик күп. Шуңа күрә без, Татарстан районнары башлыклары, әлеге проектка шундый хөрмәт белән карыйбыз. Без аны дәүләт әһәмиятендәге хезмәт дип саныйбыз», - дип уртаклашты Мамадыш муниципаль районы башлыгы Анатолий Иванов.

256 номердан жюри әгъзалары тарафыннан соло һәм ансамбль башкаруында иң яхшы хореографик һәм вокаль чыгышлар сайлап алынды. Катнашучылар арасында талантлы конферансьелар да бар.

Лаеклылар 8-12 апрель Казанда узачак проектның суперфиналына юллама алдылар.

Балаларга КФУның «УНИКС» (13 апрель) һәм «Пирамида» (24 апрель) КАүдә  узачак Гала-концертларга чыгу мөмкинлеге өчен көрәшергә туры киләчәк. Нәкъ менә монда быелгы проектта җиңүчеләрнең исемнәре билгеле булачак.

Ә әлегә балалар һәм яшьләр үз талантларын якташлары белән уртаклаштылар. Бу кичне эстрада сәнгатенең иң яхшы үрнәкләре яңгырады. Колоритлы төсмерләргә республикада яшәүче халыкларның дәртле биюләре һәм якты җырлары өстәлә.

Тыңлаулардан тыш зона этабында жюри әгъзаларыннан мастер-класслар уза. Россиянең һәм Татарстанның халык артисты, Җиһанов исемендәге Казан консерваториясе профессоры Зилә Сөнгатуллина педагогларның игътибарын балалар өчен репертуар сайлап алуга юнәлтте.

Ул шулай ук вокалчыларны башкару техникасына аерым игътибар бирде.

Мамадыштагы концерт үзенчәлекле булды. Чөнки ул «Кырым язы» билгесе астында узды. Программаның бизәге булып патриотик җырлар, Кырымның Россия белән берләшүе турында әсәрләр торды.

«Йолдызлык-Йолдызлык» талантлар үстерү белән генә чикләнми. Ул балаларда дуслык, үзара ярдәм, максатчанлык, сәнгатькә, милли мәдәнияткә, кече һәм зур Ватанга мәхәббәт тәрбияли», - дип сөйләде Мамадыш муниципаль районы Башкарма комитетының мәдәният бүлеге башлыгы Степан Спиридонов.

Татарстанның төрле почмакларыннан килгән балаларның чыгышларын мәдәният.РФ сайтында күрергә мөмкин.

Моннан тыш, алар ТНВ телеканалында күрсәтеләчәк. Шуның аркасында фестивальнең концерт программаларының телевизион трансляцияләре дөньяның күп кенә илләрендә тапшырулар алып баручы ТНВ телеканалының күп миллионлы аудиториясенә ачык.

Проект турында барлык актуаль мәгълүматны фестивальнең рәсми сайтында http://www.yold.ru/ «зональ этаплар» бүлегендә  табарга мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, ел саен үткәрелә торган «Созвездие-Йолдызлык» республика телевизион яшьләр эстрада сәнгате фестивале Татарстан Республикасында 2000 елда оештырылды. Ул ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында һәм Татарстан Республикасы Рәисенең патронажы астында уза.

«Созвездие-Йолдызлык» - Россиядә һәм дөньяда Татарстанның яшь талантлары өчен социаль лифтка әверелә торган бердәнбер проект. Рөстәм Миңнехановның иҗади элитаның киләчәк буынын формалаштыруга игътибары ярдәмендә проектның йөзләгән лауреатлары Татарстанның һәм Мәскәүнең әйдәп баручы югары уку йортларын тәмамлаучылар булды. Алар барысы да үз талантлары белән халыкара дәрәҗәдәге проектларны, шулай ук иң яхшы телевизион эстрада программаларын бизиләр.

Фестиваль тарихында анда рәсми рәвештә 1 миллион 300 меңнән артык катнашучы катнашкан. Быел «Йолдызлык» сәхнәсе аша 60 меңнән артык конкурсант узар дип көтелә.