Кайбычта «Созвездие-Йолдызлык» яшьләр эстрада сәнгате фестиваленең зона этабы тәмамланды

2023 елның 27 марты, дүшәмбе

Татарстанның Олы Кайбыч авылында «Созвездие-Йолдызлык» XXIII ачык республика яшьләр эстрада сәнгате телевизион фестиваленең зона этабы тәмамланды.

Иҗади ярышта Татарстанның җиде районыннан: Югары Ослан, Чүпрәле, Апас, Кама Тамагы, Тәтеш, Буа һәм Кайбыч районнарыннан балалар һәм яшьләр үз көчләрен сынап карады.

Катнашучылар белән берлектә зур Кайбычка аларның якташлары да китә. Алар сәләтле якташларын алкышларга күмделәр. 237 номерның берсе дә игътибарсыз калмады.

Район башлыклары да меңләгән конкурсантларның иҗатын югары бәяләде. Апас районы башлыгы Айрат Җиһаншин, Буа районы башлыгы Ранис Камартдинов һәм Чүпрәле районы башлыгы Марат Гафаров катнашучыларга көч биреп тордылар.

Гала-концертта җыелганнарны Кайбыч районы башлыгы Альберт Рәхмәтуллин сәламләде.

«Безнең өчен «Созвездие-Йолдызлык»  - зур бәйрәм. Аның безнең якларда үтүе белән горурланабыз. Чөнки бу проект бөтен республика үсеше өчен зур әһәмияткә ия. Нәкъ менә шушы катнашучылардан, безнең кечкенә йолдызчыклардан, зур йолдызлар үсәчәк. Аларның һәрберсе бөек ил масштабында гына түгел, бөтен дөнья масштабында үзләрен танытачак», — дип ышана Альберт Рәхмәтуллин.

Ул проектны оештыручыларга һәм шәхсән фестивальнең генераль продюсеры Дмитрий Тумановка рәхмәт сүзләрен җиткерде.

Жюри әгъзасы-Россиянең һәм Татарстанның халык артисты, Җиһанов исемендәге Казан консерваториясе профессоры Зилә Сөнгатуллина сүзләренчә, бу зона этабы искиткеч бию номерлары белән аерылып тора.

«Бию гаҗәпләндерде. Педагогларның республика халыкларының милли мирасыннан илһам алуы сөендерә. Бу юлы, чуваш, мордва, мари хореографиясе белән беррәттән, без беренче тапкыр калмык биюенең матурлыгын күрдек. Һәр милләтнең үз үзенчәлекләре бар, аларны сакларга һәм киң аудиториягә күрсәтергә кирәк», — дип уртаклашты Зилә Сөнгатуллина.

Ул спектакльләргә генә түгел, костюмнарга да игътибар бирелүен билгеләп үтте. «Балалар өчен кием тегүгә акча бүлеп бирүче район башлыкларына ихтирам күрсәтергә кирәк. Костюмнар зәвык белән эшләнгән, аларның һәрберсе тәкъдим ителгән халыкның төрлелеген чагылдыра», - диде Сөнгатуллина.

Әгәр дә бу районнарда хореография юнәлеше яхшы үсеш ала икән, вокал белән бәйле хәлләр алай ук түгел. Сөнгатуллина сүзләренчә, балаларга һөнәри әзерлек җитми.

«Педагоглар яхшы репертуар сайларга тырышалар. Сәхнәдән милли җырлар гына түгел, ә патриотик эчтәлекле әсәрләр дә яңгырый. Ләкин техника ягыннан кайбер кимчелекләр бар. Укытучылар мастер-класслар кысаларында безнең киңәшләрне тыңлыйлар, ләкин бу гына җитми. Минемчә, без яшь белгечләребезне тәҗрибә уртаклашырга, балаларның потенциалын тиешле юнәлешкә юнәлтергә җибәрербез», — дип планнары турында сөйләде Зилә Сөнгатуллина.

Ә әлегә лаеклылар 8-12 апрельдә Казанда узачак проектның суперфиналына юллама алды. Балаларга КФУның «УНИКС» (13 апрель) һәм «Пирамида» (24 апрель) концертлар залында узачак гала-концертларга чыгу мөмкинлеге өчен көрәшергә туры киләчәк. Нәкъ менә монда быелгы проектта җиңүчеләрнең исемнәре билгеле булачак.

Татарстанның төрле почмакларыннан килгән балаларның чыгышларын мәдәният.РФ сайтында күрергә мөмкин.

Моннан тыш, алар ТНВ телеканалында күрсәтеләчәк.

Соңгы зона этабы Яшел Үзәндә 27-28 мартта узачак.