Ринат Таҗетдиновның иҗат кичәсе үтте

2023 елның 10 марты, җомга

Татарстанның һәм Россиянең халык артисты, Тукай бүләге лауреаты Ринат Таҗетдиновның 85 еллыгы Камал театрында спектакльдән соң котлаулар буларак кына түгел, тулы канлы аерым бер кичә буларак үтте.

. Театр артистлары татар театры тарихында калган «Эзоп», «Өч аршын җир», «Кара чикмән», «Сүнгән йолдызлар», «Диләфрүзгә дүрт кияү» спектакльләрен яңарттылар.

Сәхнәгә Татарстанның Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев күтәрелде. Ике аксакал кочаклашып күреште. Микрофон алдында алар шулай кочаклашып басып тордылар.

Минтимер Шәймиев: «Без икәү! Безнең арабыз – 6 ай. Ул әле минем энем генә. Шуны уйлап утырам – без сезнең белән бәхетле буын. Аллага шөкер, безнең бөек актерларыбыз булган. Без аларны искә төшерәбез. Сәкинә ханым белән театрны гомер буе яраттык. Шушы актерларның уенын карап бәхетле минутлар кичерәбез. Бу – үзе! Менә хәзер аның белән кочаклашып басып торабыз... Моннан да зур бәхет! Рәхмәт барыгызга да! Рәйсә ханым, сезгә дә! Әле монда үзе чыкканчы, Ринатны чибәр-чибәр ханымнар «бүлгәләделәр». Мин Рәйсә ханымны кочаклап утырдым: «Борчылма!» – дидем. Гаиләгез матур!

Без бүген чынлап та тарихи шәхес белән очраштык. Исәнлек-саулык телик әле үзенә! Гаиләгезгә – балаларга, балаларының балаларына. Бер караганда, яшь тә кебек. Аллаһы Тәгалә гомерен биргән. Күпме хезмәт куйган – бу егет 100гә якын роль уйнаган. Ә тавышы! Тавышы да туйдырмады – чынлап әйтәм. Ринат тавышы бу, дип ишетеп торабыз – күңелләр күтәрелеп китә. Менә шундый кешеләр белән яшибез! Рәхмәт халкыбызга хезмәт иткәнең өчен!

Сезнең – щепкинчыларның кайтып керүе татар сәнгатенең күтәрелеше өчен зур роль уйнады. Сезнең эшләгән эшләрегез өчен бу чаклы танылулар – Россиянең һәм Татарстанның халык артисты булу, башка төрле дәрәҗәләр – үзе бер бәхет. Хезмәт куймыйча гына танылып булмый. Республика Рәисебез исеменнән дә, башка җитәкчеләр исеменнән дә рәхмәт әйтәсебез килә. Марат Готович та монда – ул да сәнгатьне ярата. Болар ышаныч тудыра – без әле сәнгатебезне югалтмадык.

Сезнең кайбер рольләрегез көндәлек тормышта гамәлгә ашты. «Баскетболист» спектаклен гомергә дә онытмыйм. Ул безгә шулкадәр сеңеп калды. «Баскетболист» спектаклен караганнан соң, чыннан да кече буйлы халык икәнебезне аңладык. Безгә үсәргә кирәк икән. Сезнең героегызның кызы егетен алып кайтмаган булса, аңламас идек. Аның герое метр да җитмеш икеле такта белән урамнар буйлап кешеләрне үлчәп йөрде. Яткыра, үлчи, буе җитсә – баскетболист исемлегенә язып куя. Үз-үзебезне тәнкыйть итә алу бит бу! Аны заманында акын Абай да әйткән. Ул татарларны, белемгә омтыла дип, башка халыкка үрнәккә куйган. Семипалатинск якларында татарлар күп бит анда. Яңарак кына ул яктан зур делегация килеп китте – Мөхтәр Ауэзовның 125 еллыгы уңаеннан килгән иделәр. «Баскетболист» спектакле темасын дәвам итеп шуны әйтәм – монда бит аның тормышка ашуы! Моннан 1 ай элек баскетбол буенча ЦСК килде. Без җиңдек – 112 туп керттек. Менә кайда синең ролең! Сез тормышка нык тәэсир итәсез! «Кишер басуы»нда эше бармаган колхозны күрсәттегез – колхозчылар, фанера самолет ясап, бу колхоздан китик, дип хыяллана. Моны бит сез уйнадыгыз! Ә узган ел нинди икмәк җыеп алдык! Әнә кар ява, Алла бирсә, киләчәктә дә икмәк булачак. Минем сәнгатьнең көче турында әйтәсем килә. Бу – тормыш! Сәнгатьнең роле бик зур!

Аннары Ходай күп күрмәсен – алмаган дәрәҗә калмады бит инде синең! «Алтын битлек»кә чаклы алып бетердең бит!..

Минтимер Шәрипович, мин бит аны сорап алмадым. Бирдегез бит!

– Шуңа бирәсең дә бит инде аны. Шуны сөйлим бит. Бирмичә мөмкин түгел. Әле «әз булмадымы икән» дип уйлыйсың. Заманалар җиңел түгел – төрлесен уйлыйсың. Сезнең керткән өлешегез дәрт тә, өмет тә уята. Тарихи актерларыбыз турында сокланып сөйлибез. Менә ул басып тора! Безнең сезне яратмый хәлебез юк – сез яраттырасыз».

Татарстан Республикасы Рәисе Указы белән, театр сәнгатен үстерүдәге казанышлары һәм күпьеллык иҗади эшчәнлеге өчен, Таҗетдинов Ринат Арифҗан улы «Татарстан Республикасы алдындагы казанышлары өчен» ордены медале белән бүләкләнде.