Рөстәм Миңнеханов "Созвездие-Йолдызлык" фестивалендә җиңүчеләргә Гран-при тапшырды

2021 елның 6 мае, пәнҗешәмбе

ТР Президенты патронажы һәм ЮНЕСКО эшләре буенча РФ Комиссиясе эгидасы астында уза торган зур фестиваль хәрәкәтенең йомгаклау гала-концерты 6 май көнне «Пирамида» мәдәни-күңел ачу комплексында узды.

Быел фестиваль Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елына багышланганды һәм бу анда катнашучыларның иң яхшы номерларында чагылдырылды. Бәйрәм символик рәвештә татар халкының гимнын – «Туган тел» җырын башкарудан башланды. Шуннан соң Казан сәхнәсендә халык биюләре, җырлары, шигырьләр һәм конферансье чыгышлары белән баетылган матур программа тәкъдим ителде.

Әлеге масштаблы чараны оештыручылар һәр нюансына кадәр алдан уйлаган: программа татар, рус, чуаш, әрмән, яһүд, фин һәм Татарстанда яшәүче башка халыкларның мәдәниятенә багышланган номерларның матур палитрасы белән истә калды. Фестиваль лауреатлары чыгыш ясап кына калмыйча, кунакларны тәм-томнар белән дә сыйладылар, жюри әгъзалары белән татар биюен биеделәр һәм тамашачыларга чәчәкләр бүләк иттеләр.

Бүләкләү тантанасы Татарстан һәм Кырым Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, мәдәният өлкәсендә РФ Хөкүмәте премиясе лауреаты, «Созвездие-Йолдызлык» фестиваленең генераль продюсеры Дмитрий Туманов чыгышыннан башланды. Ул барысына да фестивальдә катнашканнары өчен рәхмәт белдерде һәм «Бу могҗиза Михаил Борисов кебек дөнья мәдәниятенең әйдәп баручы осталарыннан башка мөмкин булмас иде», - дип билгеләп үтте.

«Созвездие-Йолдызлык» фестивалендә яшь педагогларга Россиянең атказанган сәнгать эшлеклесе, танылган режиссер, телетапшырулар алып баручысы һәм актер Михаил Борисов исемен йөрткән ярдәм фонды оештырылды. Дмитрий Туманов Борисов фонды исеменнән Теләче районыннан Зәринә Әхмәтова, Мөслим районыннан Ксения Нәбиева һәм Татарстанның Мамадыш районыннан Лилия Галиева кебек педагогларга 3 акчалата премия тапшырды.

Гала-концертта фестивальнең танылган йолдызлары, РАТИ-ГИТИСны уңышлы тәмамлаган Рузил Гатин, Айдар Сөләйманов, Диана Сәфәрова һәм Марина Ясельскаядан стипендияләр тапшыру тагын бер күңелле сюрприз булды. Алар чиратлап исемле стипендияләр тапшырды: Данил Әюповка (Тукай районы), Әлфинур Шишмагаевага (Зәй районы), Даниил Пасынковка (Казан шәһәре) һәм «Кама йолдызчыклары» балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбенә (Балык Бистәсе).

Чара төрле номинацияләрдә җиңүчеләрне бүләкләү белән дәвам итте. "Миңа бүләкләү тантанасының педагогларны котлавыннан башлануы ошады. Бу матур концерт өчен остазларга һәм оештыручыларга зур рәхмәт әйтәсем килә", - дип билгеләп үтте үз чыгышында "Татмедиа" Республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгы җитәкчесе Айдар Сәлимгәрәев.

ТР Яшьләр эшләре министры Дамир Фәттахов хәбәр иткәнчә, быел фестиваль хәрәкәтендә 65 меңнән артык бала катнашкан. «Бу - талантлы балалар, аларның үз талантларын күрсәтү, үзләрен күрсәтү мөмкинлеге туды. Бу - безнең республиканың бәхетле балалары, алар мин илебезнең лаеклы гражданнары булып үсәчәк», - диде ул һәм ел саен Президент һәм Татарстан Хөкүмәтенә уникаль фестиваль хәрәкәтенә ярдәм итүләре өчен рәхмәт белдерде.

Фестивальгә Татарстан Республикасы Президентының Мәдәниятне үстерүгә ярдәм фонды башкарма директоры Нурия Хашимова киләчәктә дә уңышлар теләде. "21 ел дәвамында без әлеге фестиваль белән яшибез һәм биредә ел саен очрашып, уртак эшебезнең нәтиҗәсен күрәбез. Яшь талантларга һәм аларның әти-әниләренә генә түгел, ә фестивальнең зур командасына да рәхмәт! Барлык катнашучыларга да җәмгыятебезгә өлеш кертергә сәләтле лаеклы шәхесләр булып үсүләрен телим", - диде ул.

Сәхнәдән катнашучыларны ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Татьяна Ларионова, ТР мәдәният министры Ирада Әюпова, ТР Мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин, РФ һәм ТР халык артисты Зилә Сөнгатуллина һәм башкалар котлады.

Татарстан Республикасының мактаулы исемнәрен һәм фестивальнең Гран-при бүләген тапшыру өчен сәхнәгә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов чакырылды.

«Яхшыларның яхшылары бүген монда җыелды. Шуңа да карамастан, мин гала-концертка эләкмәгән катнашучыларны да билгеләп үтми кала алмыйм - алар да булдырдылар! Төп алкышлар-  сезнең гаиләләргә. Гаилә - ул иң мөһиме. Укытучыларыгызга да, әлбәттә инде, бу бәйрәмне 20 елдан артык оештыручы Дмитрий Туманов командасына да көчле алкышлар. Һәм район башлыкларына зур рәхмәт, мондый зур эш аларның хезмәтеннән башка була алмас иде", - дип белдерде Рөстәм Миңнеханов. Республика Президенты ассызыклаганча, «Созвездие-Йолдызлык» фестиваленә алга таба үсү өчен һәрвакыт ярдәм күрсәтеләчәк.

Татарстан Президенты «Созвездие-Йолдызлык» иҗади сәләтле балалар һәм яшьләргә ярдәм итү буенча республика үзәге сәнгать җитәкчесе Марина Ясельскаяга «Татарстанның атказанган артисты» дигән мактаулы исем тапшырды. Моннан тыш, «Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре» дигән мактаулы исемгә Людмила Александрова (Питрәч районы), Ирина Веденина (Яшел Үзән районы), Лилия Зарипова (Чистай районы), шулай ук Мәскәү Губерна театры труппасы мөдире Алинә Ивах лаек булды.

Гала-концерт фестивальнең Гран-при дәрәҗәсен тапшыру белән тәмамланды. «Вокал» номинациясендә - Казаннан Миләүшә Ногманова һәм Инсаф Ганибаев дуэты, «Хореография» номинациясендә Яр Чаллыдан «Татарстан» бию ансамбле лаек булды.

Бәйрәм гадәттәгечә фестивальнең «Кояш дискотекасы» гимны белән тәмамланды.