ТР Президенты Р.Н. Миңнехановның Халыкара мәдәният көне белән котлавы

2022 елның 15 апреле, җомга

Хөрмәтле мәдәният хезмәткәрләре, сәнгать эшлеклеләре!

Халыкара мәдәният көне белән котлауларымны кабул итегез!

Татарстанда күпмилләтле мәдәни мирасны саклауга аерым игътибар бирелә. Безнең республикада төрле халыклар һәм конфессияләр мәдәниятләре үзара тыгыз элемтәдә тора.

2022 ел илебездә Россия халыкларының мәдәни мирасы елы дип игълан ителде. Идел буе Болгар дәүләтендә ислам динен кабул ителүнең 1100 еллыгын нәкъ менә быел бөтен ил белән бергә бәйрәм итәчәкбез - бу бик зур мәдәни әһәмияткә ия вакыйга.

Мәдәният һәм сәнгать өлкәсе хезмәтчәннәреннән башка эшчәнлек мөмкин түгел, алар безнең матди һәм матди булмаган мирасыбызны үстерүгә һәм саклауга үз өлешләрен кертәләр.

Үзегезне сәнгатькә, мәдәни мирасны саклауга багышлаган, хезмәт сөючәнлегегез, тугрылыгыгыз һәм һөнәри осталыгыгыз, киләчәк буыннар өчен алып барган югары миссиягез өчен зур рәхмәт белдерәсем килә.

Чын күңелдән сезгә нык сәламәтлек, илһам һәм яңа иҗади җиңүләр телим! Бәйрәм белән, кадерле дуслар!

Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов